top of page
  • Zdjęcie autoraKasia Surowik

5 błędów, które popełniasz w trakcie planowania konkursu w social mediach.

Na platformach społecznościowych, takich jak Instagram, Facebook, twórcy treści online zazwyczaj widać mnogość konkursów. Jednak w praktyce zasady udziału w konkursie są określane w taki sposób, że staje się on reklamą i z konkursem nie ma on nic wspólnego. Zorganizowanie konkursu w sieciach społecznościowych jest łatwe, ale musisz znać podstawowe zasady! Sprawdź jak.


 

STOP! Czym się różni loteria od konkursu?

Jaka jest główna różnica między konkursem a loterią ?

Najpierw musisz uzyskać zezwolenie wydawane przez właściwego dyrektora Izby Skarbowej na loterię. Czas oczekiwania wynosi czasem nawet 2 miesiące. Ponadto loterie promocyjne są pod ścisłą kontrolą odpowiednich służb.

Działania loterii reguluje to nie tylko ustawa o grach hazardowych, ale także 20 innych rozporządzeń. To już brzmi, jak ogrom pracy podczas przygotowań.

Jeśli chodzi o organizację konkursu to zachęcam do zapoznania się z:

Co robisz źle, gdy planujesz konkurs.

Błąd numer 1

Losujesz zwycięzców. W konkursie wygrywa ktoś, kto jest najlepszy. Napisał coś najbardziej kreatywnego. Namalował najpiękniejszy obraz. Zatańczył najlepiej. Loteria ma znamiona losowości. Ktoś kto wygrywa w loterii miał szczęście. Tutaj zachęcam do zapoznania się z wyrokiem NSA z dnia 25.08.2020 r., sygn. II GSK 601/20


Błąd numer 2

Nie możesz żądać od uczestników konkursu, aby:

  • polubili post konkursowy lub jakikolwiek inny na profilu

  • zaczęli być fanami Twojego profilu na IG czy FB

  • oznaczyli znajomego w poście

  • udostępnili post

Takie działania są niezgodne z polityką i regulaminem Meta. Tu zachęcam do lektury regulaminu ze strony Mety


Błąd numer 3


Brak ważnych zapisów w regulaminie. To, że on musi być nie

podlega żadnej dyskusji. Jednak w wielu z nich brakuje np.:

  • brak zwolnienia z odpowiedzialności właściciela platformy. W swoim regulaminie musisz zwolnić z odpowiedzialności za konkurs odpowiedni serwis społecznościowy.

  • brak informacji, że dana platforma społecznościowa NIE wspiera w żaden sposób Waszego konkursu

  • brak lub błędne określenie praw autorskich dzieł, które stworzą osoby biorące udział w konkursie

W tych wypadkach polecam kontakt z prawnikiem, ale takim który zna i dobrze porusza się w świecie social mediów i konkursów.Błąd numer 4

Brak informacji o przetwarzaniu danych osobowych. Po co, zapytasz? Przecież będziesz przetwarzać te dane np. w trakcie ich pozyskania, aby wysyłać nagrodę. Temu powinien być poświęcony oddzielny paragraf w regulaminie. Określ w nim osobę/organ, który będzie odpowiedzialny za RODO w Twojej organizacji, jak uczestnik konkursu może zmieć swoje dane etc.


Błąd numer 5

Zapominasz o podatkach. Jeśli łączna kwota wygranych przekroczy 2000 zł, zwycięzca musi zapłacić 10% podatku od tej kwoty. Zapamiętaj, że nagrody otrzymane w ramach konkursów sportowych, kulturalnych czy sportowych są zwolnione z tego podatku.

31 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page