top of page
  • Zdjęcie autoraKasia Surowik

Influencer marketing 2023! Jak robić to dobrze?

Zaktualizowano: 31 mar 2023

Influencer marketing to dziedzina marketingu, która dynamicznie rozwija się od kilku lat. Wraz z postępującą digitalizacją i wzrostem popularności mediów społecznościowych, influencer marketing stał się jednym z najważniejszych narzędzi w strategiach marketingowych wielu firm. W 2023 roku możemy się spodziewać dalszego wzrostu znaczenia influencer marketingu, a wraz z nim pojawienia się nowych trendów i najlepszych praktyk, które pozwolą na osiągnięcie sukcesu w tej dziedzinie.

Poniżej przedstawiam Wam -moim zdaniem - najciekawsze trendy, które będą mieć wpływ na influencer marketing w 2023 roku.

 Mikro-influencerzy

Mikro-influencerzy to osoby z mniejszą liczbą obserwujących (zazwyczaj do kilkudziesięciu tysięcy), którzy mają jednak bardzo silny wpływ na swoją społeczność. W 2023 roku możemy spodziewać się dalszego wzrostu popularności mikro-influencerów, ponieważ firmy będą coraz bardziej doceniać wartość niszowych i zaangażowanych społeczności. Mikro-influencerzy są często bardziej autentyczni w swoich rekomendacjach produktów niż influencerzy z ogromnymi liczbami obserwujących. Można też zauważyć, że bardziej dbają o dobór produktów, które rekomendują swojej społeczności.


Wideo is a king!

Co wideo ma do influencerów? A no to, że marki znając wartość wideo w contencie powinny wybierać ambasadorów, którzy nie unikają tworzenia tego typu treści. Wideo oferuje wiele możliwości prezentacji produktów w sposób przystępny i atrakcyjny, a influencerzy mogą wykorzystać wideo do pokazania, jak produkt działa w praktyce.


Wzrost roli sztucznej inteligencji w influencer marketingu

No to kto by się spodziewał, prawda? Uważam, że umiejętne korzystanie z AI jest w stanie pomóc w wyborze influencera oraz w samym zbadaniu skuteczności kampanii z danym ambasadorem.


Wzrost zainteresowania kampaniami związanych z wartościami społecznymi

Coraz więcej firm kładzie nacisk na wartości społeczne, takie jak równość, różnorodność, ekologia, i chce działać zgodnie z tymi wartościami. W 2023 roku spodziewam się większej liczby kampanii influencer marketingowych związanych z wartościami społecznymi.Aby osiągnąć sukces w influencer marketingu warto stosować się

do najlepszych praktyk.


Wybierz odpowiedniego influencera

Wybór odpowiedniego influencera jest kluczowy dla sukcesu kampanii. Nie wystarczy tylko spojrzeć na liczbę obserwujących, należy również zwrócić uwagę na zaangażowanie społeczności, a także na spójność wartości i wizerunku marki i influencera. Przy wyborze influencera warto prześledź jego dotychczasowe kampanie i ich skuteczność.


Stwórz autentyczne treści

Bez autentyczności nie ma dobrego i skutecznego influencer marketingu. Fani influencera lubią go za jego autentyczność i chętnie mu zaufają. Dlatego, ważne jest, aby treści tworzone przez niego były prawdziwe i odpowiadały nie tylko na biref marki, ale też i na potrzeby fanów ambasadora.


Określ cele kampanii i mierz jej skuteczność

Zanim przystąpisz do kampanii influencer marketingowej, musisz określić jej cele. Czy chcesz zwiększyć świadomość marki, sprzedać produkt, czy może zwiększyć zaangażowanie społeczności? Określenie celów pozwoli na lepsze zrozumienie skuteczności kampanii i umożliwi dostosowanie działań do uzyskania pożądanych rezultatów. Ustanowienie celu pomoże też przy samym wyborze influencera.Mierz skuteczność kampanii i ucz się na błędach

Dzięki analizie wyników kampanii można zrozumieć, co działa, a co nie działa, i na tej podstawie dostosować strategię. Ważne jest również, aby uczyć się na błędach i poprawiać kampanie na przyszłość.


Słowem końowym

Influencer marketing to dziedzina, która w 2023 roku będzie miała coraz większe znaczenie w strategiach marketingowych firm. Warto pamiętać, że dobór odpowiedniego influencera, tworzenie autentycznych treści, określenie celów kampanii i jej skuteczności oraz analiza wyników kampanii są kluczowymi elementami dla osiągnięcia sukcesu w influencer marketingu. Warto również zwrócić uwagę na zmiany w sposobie działania platform społecznościowych, które wpłyną na sposób funkcjonowania influencer marketingu.

Na przykład w Instagramie pojawiła się funkcja "Branded Content Ads", która pozwala firmom na tworzenie reklam opartych na treściach influencerów i targetowanie ich na określone grupy docelowe.


Ważnym trendem w influencer marketingu jest również rozwój mikroinfluencerów. Są to osoby, które mają mniejszą liczbę obserwujących niż tradycyjni influencerzy, ale mają silniejsze i bardziej zaangażowane społeczności. Dla mniejszych firm lub marek, którym ciężko rywalizować z większymi, kampanie z wykorzystaniem mikroinfluencerów mogą okazać się bardzo skuteczne.

Kluczem do sukcesu w influencer marketingu jest ciągłe doskonalenie strategii i wykorzystywanie najlepszych praktyk, aby osiągnąć zamierzone cele.

30 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page