top of page
  • Zdjęcie autoraKasia Surowik

Jak czytać statystki posta? Kilka wskazówek.

Chyba nie muszę tłumaczyć tym z Was, którzy działają w social mediach, dlaczego warto czytać statystki posta. Nie mówię tu o liczbach, które znajdziesz w statystykach, na górze fanpage'a, ale o tych, które kryją się pod liczbą zasięgu pod postem (patrz zielona strzałka).

Poniższe liczby pomogą Ci szybko sprawdzić, jakie emocje budzi post.


To co, lecimy z tymi cyferkami!

  1. To liczba odbiorców, którzy zobaczyli Twój post - fani oraz osoby spoza tego grona (np. z reklamy, ale też znajomi Twoich fanów, którym ten post pojawił się na feedzie po udostepnieniu go przez fana)

  2. Łączna liczba reakcji, komentarzy i udostępnień w oryginalnym poście i jego udostępnieniach. Tutaj uwzględnione są też interakcje, które zostały zmienione lub usunięte.

  3. Liczba rekcji "Lubię to". Widzisz tam jeszcze w opcje "Dotyczące posta" oraz "Dotyczące udostępnień". Te pierwsze, wiadomo dotyczą posta, te drugie to reakcje związane z udostepnieniem powyższej treści. Czyli ja udostępniam, a mój znajomy to lajkuje. (nie moje udostepnienie, a sam udostępniony post)

  4. Liczba reakcji "Serduszko". Jak widzisz brakuje statystkach zwianych z innymi reakcjami. Wynika to z tego, że po prostu nikt ich nie kliknął. Posty, które uzyskają pełną gamę dostępnych reakcji, będą miały widoczne je dokładnie w tym samym miejscu, czyli po prawej stronie.

  5. Liczba komentarzy. Tutaj też widzisz opcje "Dotyczące posta" oraz "Dotyczące udostępnień". Wyjaśnienie jest takie samo, jak w punkcie 3. Co ważne ta liczba to suma komentarzy odbiorców oraz Twoich opublikowanych jako marka.

  6. Liczba udostępnień posta.

  7. Liczba kliknięć w posta. Wśród nich znajdziesz: wyświetlenie zdjęcia, kliknięcie linków (po aktualizacji widać tu płatne kliknięcie na IG jeśli tam była prowadzona na tym kanale) oraz inne kliknięcie (kliknięcia innych elementów niż zawartość posta np. kliknięcie "Zobacz więcej" lub nazwę posta etc.)

  8. Negatywne opinie. Tutaj zobaczysz czy post wzbudziła jakieś negatywne emocje.

Pod postem widzisz jeszcze liczbę 102 - to suma reakcji oraz kliknięć posta. Są one ogólnie nazywane aktywnościami.


Chyba nie było to trudne ;) Mam nadzieję, że chociaż odrobinę przybliżyłam Ci te niewielkie, ale dosyć istotne statystki związane z postem. Niebawem zgłębimy tajniki innych ciekawych liczb związanych z postami. Stay tuned!


Comments


bottom of page